Toto je stránka jen pro ty, kteří o elektřině ví jen to, že není vidět, kope a teče i do kopce.
Měsíční platba za jistič, správně: Stálý měsíční plat za příkon.
Tuto položku najdete na každé faktuře ročního vyůčtování odběru el. energie Platí pravidlo že čím máte vyšší ampéráž hlavního jističe tím platíte tento měsíční poplatek vyšší a nejen to...
Například máte - li hlavní jistič 3x25A platíte měsíčně při sazbě D02d (aniž by jste odebral jedinou kWh) poplatek 68 KČ měsíčně !!!
Menší ampéráž jističe je sice možná a levnější varianta, ovšem při použití více spotřebičů najednou, čili při překročení proudové hodnoty tohoto jističe se vám jistič vypne. Jinými slovy, v jednom časovém okamžiku můžete odebírat jen takový proud, který jistič snese bez toho aniž by vypnul.
Tolik pro ty kteří nechápou proč musí něco platit, i když v garáži neodebrali jedinou kWh za rok.
Chci ještě upozornit že poplatek za jistič není jediný měsíční poplatek který se dnes platí. ( Ostatní poplatky si můžete představit třebas tak že z elektrárny až do vaší garáže jsou 365 dní v roce natažená vedení o které se musí někdo starat aby byly funkční. )
Roční účet za elektřinu, kterou zálohově platím, je veličina která se poměrově rozpočítává mezi jednotlivé uživatele garáží dle počítadla kWh podružného elektroměru v každé garáži, včetně měsíčních poplatků které platí i ti kteří nic nespotřebují.
Pro ty kteří mají pocit, že roční poplatek 85 kč za to že mají proud v garáži je vysoký uvádím, že když budou mít svůj vlastní přípojný bod s vastním měřením budou ročně platit daleko více i když odeberou 0 kWh.
To co je zde napsáno o měsíčních poplatcích obdobně platí i pro vaše domácnosti, nejen pro řadové garáže.
I doma, když za celý rok nic nespotřebujete ( extrém ) tak tyto poplatky platit budete. U řadových garáží je navíc ta výhoda že se poplatky rozpočítávají mezi x lidí takže se pro jednotlivce sníží na pakatel.